دات نت نیوک
شنبه و دوشنبه
021-77462113
یکشنبه سه شنبه چهارشنبه
021-77731758

بیماری های ارولوژی
04

در این روش که به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی قبل انجام است جهت درمان سنگ های کلیه زیر 2 سانتی متری با تجویز پزشک متخصص ارولوژی بسته به اندازه و جنس سنگ در یک تا سه جلسه اقدام به سنگ شکنی می گردد که در هر جلسه ابتدا با سونوگرافی یا اشعه ایکس پس از خوابیدن بیمار روی تخت محل سنگ را پیدا کرده وبا کمک امواج صوتی اقدام به خرد کردن سنگ می نمایند.سنگ های خرد شده همراه ادرار دفع می شوند.

در صد موفقیت  سنگ شکنی براساس جنس و اندازه سنگ از 60 تا 90 د رصد متغیر می باشد و حداکثر دفعات سنگ شکنی سه جلسه خواهد بود که در صورت عدم پاسخ درمانی مناسب بیمار کاندید روش جراحی بدون برش سنگ کلیه (PCNL) می گردد.
 

آیا آمادگی قبل از سنگ شکنی لازم است؟
شب قبل از سنگ شکنی آمادگی ملایم روده ای با روغن کرچک و مصرف مایعات صاف شده جهت تخلیه روده ای و مشخص تر شدن و دیده شدن سنگ حین سنگ شکنی توصیه می شود.
در چه مواردی سنگ شکنی ممنوع است؟
در حاملگی و اختلال انعقادی اصلاح نشده سنگ شکنی ممنوع می باشد.در صورت مصرف داروهایی مانند آسپرین- وارفارین- هپارین- پلاویکس و.. حتما با پزشک معالج قبل از سنگ شکنی مشورت نمایید.
توصیه های بعد از سنگ شکنی چیست؟
جهت کاهش درد و تسهیل دفع سنگ ، مصرف مایعات فراوان و مسکن خوراکی توصیه می شود و در صورت تب و لرز ،خونریزی طول کشیده بیش از یک هفته، دردهای شدید و مقاوم به درمان، حتماٌ به واحد سنگ شکنی یا پزشک معالج خود مراجعه فرمایید.

عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |