دات نت نیوک
شنبه و دوشنبه
021-77462113
یکشنبه سه شنبه چهارشنبه
021-77731758

بیماری های ارولوژی
واریکوسل چیست؟
 

واریکوسل چیست؟

واریکوسل چیست؟ به گشاد شدگی غیر طبیعی شبکه وریدهای بیضه واریکوسل گفته می شود. واریکوسل در 15% مردان بالغ و در سن باروری دیده می شود. در 35 درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریکوسل در معاینه پیدا می شود.
دوشنبه، 04 دی 1396 | Article Rating

واریکوسل چیست؟

به گشاد شدگی غیر طبیعی شبکه وریدهای بیضه واریکوسل گفته می شود. 
واریکوسل در 15% مردان بالغ و در سن باروری دیده می شود. در 35 درصد مردان با ناباروری اولیه و 80درصد مردان با ناباروری ثانویه واریکوسل در معاینه پیدا می شود. 

 

علت ایجاد واریکوسل چیست؟ علت واقعی آن نامشخص است. ولی نارسا بودن دریچه های لانه کبوتری و اثر فشاری روی وریدهای بیضه را از علل ایجاد واریکوسل ذکر می کنند. 

 

علامت وجود واریکوسل چیست؟ 
واریکوسل در بیضه چپ شایع است و ممکن است بی علامت یا درد بیضه با فعالیتهای سنگین، سرپا بودن طولانی و ورم بیضه خود را نشان دهد. روش تشخیص واریکوسل چیست؟ 
اغلب در معاینه بالینی توسط پزشک به صورت شبکه وریدی گشاد و درهم که با گرفتن و فشار دادن شدت گشاد شده و بیشتر می شود. امروزه استفاده از سونوگرافی رنگی یا کالر داپلر در تأیید بیماری واریکوسل اغلب استفاده می شود. 

 

اثرات مضر واریکوسل روی اسپرمها یا نطفه که باعث ناباروری می شود چیست؟ 
عدم گردش خون صحیح در بیضه ها باعث اختلالاتی در تولید نطفه می گردد که عبارتند از:

1- کاهش تعداد اسپرمها

2- افزایش شکل غیرطبیعی اسپرم

3- کاهش حرکت تعداد اسپرمها که مهمترین یافته در واریکوسل می باشد.

4- در موارد شدید از بین رفتن کلی اسپرمها یا آزوسپرمی لازم به یادآوری سات که واریکوسل سایع ترین علت ناباروری قابل برگشت در مردان می باشد.


روشهای درمانی واریکوسل کدامند؟ 
هیچ درمان دارویی برای واریکوسل وجود ندارد. 

 

تکنیک عملهای جراحی عبارتند از - عمل جراحی باز 2- لاپاراسکوپی 
عمل جراحی باز: با برش در محل عبور وریدها با دید مستقیم و یا با استفاده از میکروسکوپ انجام می شود. 
عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی: سه سوراخ نیم سانتی در ناف و کناره های شکم جهت عبور لوله تروکار و دوربین و وسایلهای جراحی داده می شود و وریدهای واریس با بزرگنمایی چندین برابر در تلویزیونها مشخص و قطع میشوند که درصد موفقیت به اندازه عمل جراحی باز ولی درد آن کمتر از عمل جراحی باز است و بیمار به صورت سرپایی و بدون نیاز به بستری در شب بیمارستان را ترک می کند. 

 

آیا واریکوسل باعمل جراحی 100% باهث بهبودی ناباروری می شود؟ عمل جراحی واریکوسل فقط در 50-60% موارد باعث بهبودی کیفیت اسپرم می شود. که بارزترین تغییرات پس از عمل در حرکت اسپرم ایجاد می شود که باعث تقویت حرکت اسپرم می گردد. 

 

عوارض عمل جراحی واریکوسل چیست؟ 
عوارض پس از عمل نادر و شایع ترین عارضه هیدروسل یا جمع شدن آب در کیسه بیضه است که در صورت رشد پیش رونده آن باید با برش جراحی ترمیم گردد.

در موارد نادر آسیب به شریانهای بیضه و واز ممکن است اتفاق بیفتد.

تصاویر
  • واریکوسل چیست؟
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری